Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Danas se obeležava Dan slovenske pismenosti i kulture

Komentari (8) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 nedelja, 24 maj 2020 11:17
Zoran
Ja Boga ti Srbe i gle sve Slovene dođoše Ćirilo i Metodije uključiše ih preko USB i instaliraše im ni manje ni više nego šismenost.
Od nepismenjaka postadoše pismeni. Čudo.
Preporuke:
8
2
2 nedelja, 24 maj 2020 11:41
Aleksa
tečna priča,samo površna i mestimice vrlo škripi.
Moravska i Panonija su bili teren delovanja nemačkih misija,pokolenje i više pre dolaska Konstantina i Metodija. za vladare velikomoravske države i njihovu politiku važniji je bio odnos prema Rimu. dovoljno je pogledati na mapu i izmriti udaljenost do Bavarske i Konstantinopolja. braća su kad su stigli nad srednji Dunav postali deo te zapadne političko religijske igre. kult Ćirila i Metodija je dolazio sa zapada. prosto pitanje - gde su bile relikvije sv. Ćirila? kakva je bila uloga Karla Luksemburškog u vezi oživljavanja kulta, a čeških slavista na prelazu 18. u 19. vek? treba i spomenuti društvance u Velehradu na kraju 19. veka. nadovezujući se na papu Pavla VI koji je sv. Benedikta proglasio patronom Evrope, papa Jovan Pavle II je učinio isto u vezi "Solunske braće". stvarno, da li je moravska država primila pravoslavlje osamstošezdesetih, kako se tvrdi u tekstu?
da se razumemo, nije mi uopšte cilj da potkopavam, samo da osvetlim,da se razume.
Preporuke:
5
4
3 nedelja, 24 maj 2020 13:22
Zoran
@Aleksa
Ne vredi Aleksa dobices mahom minuse i negativne komentare.
Jednostavno mnoge teme kod nas su tabu. Pre svega u istoriji i kulturi.
Badava i prsten-pečat srpskog kneza Strojimira iz dinastije Vlastimirovića. Najstariji materijalni dokaz o postojanju srpske države na Balkanu. Prsten se datira u drugu polovinu IX–X veka.
Prsten-pecat namenjen valjda da se potvrdjuju neka pisanija nazovimo ih dokumenta. Sto potvrdjuje da je postojala odredjena korespondencija. Koja podrazumeva odredjeni nivo pismenosti.

Ali ne jednostavno neko je odlucio da smo dosljaci i da nam je neko stariji i naravno pismeniji doneo nama od vajkada primitivnim i nepismenim, nazadnim, zaostalim pismenost. Aleluja.
Preporuke:
7
1
4 nedelja, 24 maj 2020 13:35
trebalo?
Besmisleno je u periodu Ćirila i Metodija govoriti o rimokatolicizmu i pravoslavlju. Shizma je nastala tek kasnije – mada se i tada radilo o konkurentskoj borbi Rima i Konstantinopolja za duše (bolje rečeno: džepove) vernika. Pogledajmo na Slovene: Pismo Ćirila i Metodija (glagoljica/ćirilica) ne postoji kod Zapadnih Slovena – kod njih je latinica. Prema tome, ne može se uopšte govoriti o “slovenskoj pismenosti“, nego samo o pismenosti Istočnih i (dela) Južnih Slovena (osim ako se ne želi ostale Slovene izbaciti iz te grupe). A, kad smo kod tog dela Južnih Slovena koji (bi trebalo da) koriste to pismo: Kod Srba, u javnoj komunikaciji, ćirilica sve više i nezadrživo nestaje. Zašto? To bi oni sami trebalo da znaju..,
Preporuke:
1
2
5 nedelja, 24 maj 2020 17:21
Srbin crnac, ateista
Iza gornje priče stoji pravoslavni mit tj teza da su Srbi bili varvari i divlji ljudožderi dok su se držali slovenske vere, a onda smo odjednom primili pravoslavlje i trenutno "postali" civilizovan.
Preporuke:
4
0
6 nedelja, 24 maj 2020 20:20
penzioner Cviko,
A šza će mo sa Vinčanskom kulturom, uključivo pismom?
Preporuke:
3
0
7 nedelja, 24 maj 2020 22:04
...uzgred
Tačno je, da je i pre solunske braće, bilo misionara na području moravsko-panonskom. Velika Morava, u svom najvećem obimu, pružala se od reke Morave (na današnjoj granici Češke i Slovačke), pa do reke Velike Morave. Sveti knez Rastislav je pokrenuo civilizacijski potez, kada je od Carigrada tražio misionare. Tražio je isto i od Zapada, da propovedaju na razumljivom, narodnom jeziku. Ali odatle odgovor nije dobio. Jer, od g. 800., Rim je sa Francima težio da napravi novo `sveto` Rimsko carstvo, sa neo-latinskim, kao jedinstvenim, bogoslužbenim, naučnim i književnim jezikom. I taj se jezik zadržao u RKC, još preko 1000 godina, nakon misije Ćirila i Metodija. Stvaranje civilizacije na slovenskom jeziku, sa svim konsekvencama, bilo je apsolutno neprihvatljivo. I to više za Nemce, nego za Rim. Za njih i danas panslavizam predstavlja - bauk. I prvi sudari pravoslavlja sa zapadnim interesima, odigrali su se još za vreme sv. Ćirila i Metodija. Mnogo toga je uništavano što je podsećalo na ovu misiju
Preporuke:
2
2
8 nedelja, 24 maj 2020 23:30
...+
U pogledu jezika tih makedonskih Slovena, može li se izbeći pitanje prisustva srpskog elementa ? Veliki gradovi su oduvek predstavljali magnet za razne narode. Pa tako i Solun za razne Slovene u srednjem veku. Bugari su ipak, poslovenjeni, ne izvorno slovenski narod. A koji je slovenski narod na Balkanu brojniji i rašireniji od Srba ? Misija Ćirila i Metodija (pre velikomoravske) nije uspela da hristijanizuje bugarskog vladara. Tek, nakon 885.g, od sv. Klimenta i ostalih učenika solunske braće, car se pokrštava. Uz to, jezik sv. Save je bliži Klimentovom, ohridskom dijalektu, nego što je to slučaj sa istočnijom, bugarskom verzijom. Među izaslanicima kneza Rastislava bilo je umnih ljudi, koji su svakako, pitani kod prevoda za potrebe Velike Moravske (većinom Slovaka). Sv. Vaclav Češki, sa tog jezika prevodi Jevađelje po sv. Jovanu na češki jezik. I to je već krajnje dragocena leksika.
Može li neko da zamisli Šekspira, bez leksike prevoda Svetog Pisma na engleski ?
Preporuke:
2
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner